Príroda nie je chrám, ale dielňa v ktorej je človek robotníkom...

Autor: Patrik Galaba | 14.3.2011 o 17:27 | (upravené 14.3.2011 o 17:41) Karma článku: 2,26 | Prečítané:  232x

(Výklad o problematike životného prostredia.) Deň, kedy sa zrodil prvý živočích bol prvým krokom vo vývoji človeka. Tak ako všetky žijúce organizmy, tak aj človek je súčasťou prírody. Príroda je najdôležitejšou zložkou v živote človeka, pretože predstavuje jeho prvotný domov...

Človek je s ňou spätý, ochraňuje ju a stará sa o všetko, čo do prírody patrí. Avšak niekedy nastane zlom a príroda a životné prostredie okolo nás je narušené. Človek pretvára krajinu bez toho, aby sa pozeral do budúcna a bez toho, aby myslel na dôsledky svojej práce.. Z malých problémov sa tak môžu stať problémy globálneho charakteru. A tak vznikajú problémy v celom svete. Dovoľte mi, aby som vás mohol s niektorými bližšie oboznámiť.

Keď si vezmeme ako príklad už len obyčajnú cestu autom do školy. Množstvo výfukových plynov, ktoré sa vďaka našej pohodlnosti dostávajú do ovzdušia je až neuveriteľné. Taktiež mnoho tovární počas spracovávania svojich výrobkov vypúšťa do prírody chemické látky. Tie sa potom hromadia a zamorujú celé ovzdušie. V prírode a v prostredí, v ktorom žijeme sa tak vytvára veľké množstvo smogu, preto si dnes už nikto nemôže dovoliť povedať, že dýcha čerstvý vzduch. Tejto zlej štatistike neprospieva ani fakt, že sa produkuje čoraz viac áut. Ľudia by mali viac myslieť aj na budúcnosť svojich detí a využívať napríklad hromadnú autobusovú dopravu alebo dnes dosť rozšírené „eko busy“ Eko busy sú veľmi efektívne a environmentálne riešenie, nakoľko ich pohon neznečisťuje životné prostredie.

Ďalšou nezodpovedanou otázkou je odpad. Odpad je vedľajší produkt ľudskej činnosti. Každý človek jeho odstránenie zabezpečí inak. Niektorí ľudia zakopávajú do zeme toxické chemické látky a iné nebezpečné odpadové produkty. Avšak vďaka priepustnosti zeme tieto veľmi nebezpečné látky presakujú na povrch a ničia život na povrchu zeme. Výnimkou nie sú ani vodné toky a nie sú ochránené ani organizmy žijúce vo vode. Príkladom na silné znečistenie môže byť aj rieka z nášho blízkeho okolia - rieka Nitra. Stav tejto rieky rozhodne nie je v súlade s prírodou. Najjednoduchším spôsobom na odstránenie problému s odpadmi by mohlo byť vytvorenie riadených skládok. Avšak tento spôsob je dosť priestorovo náročný . Ďalším problémom je čoraz častejší výskyt neriadených a nelegálnych čiernych skládok. Ďalším spôsobom na odstránenie problematiky s odpadom je spaľovanie. Spaľovaním možno získať energiu, ktorá prispeje nielen k šetreniu fosílnymi palivami, ale zníži sa aj tvorba emisií. Avšak lekárske a environmentálne organizácie sú nespokojné. Tým sa dostávame k najekologickejšej možnosti hospodárenia s odpadom- k jeho ,,znovu použitiu,,. Znovu použitím myslíme recykláciu odpadu. Najčastejšie sa recykluje papier, plast a sklo. Ak ale hovoríme o biologickom odpade, tak rozhodne najvhodnejším spôsobom je kompostovanie, pretože tým zároveň hnojíme pôdu.

Spočiatku bola príroda a jej dobro na prvom mieste. Pre človeka predstavovala príroda chrám. Bola tým najkrajším, čo život človeku prináša. Človek si z nej postupom času spravil dielňu tým, že ju ničí a devastuje ju, neváži si toto božie dielo, akým príroda rozhodne je. Na rozdiel od ostatných suchozemských živočíchov nepozná tú správnu mieru na zasahovanie do prírody a na spotrebu bohatstva v nej. Dnes si človek si prispôsobuje podmienky a životné prostredie sám sebe. Mali by sme sa viac zamyslieť nad správaním sa voči prírode a uvedomiť si, že Zem nie je určená iba pre nás, ale aj pre ostatné živočíchy, rastliny a pre ďalšie generácie. Dúfam, že si to ľudia raz uvedomia a nájdu spoločné riešenia...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Valach: Sagan a choroba? Je v poriadku a trénuje naplno

Dva roky za sebou priviedol Valach ako tréner mužskej reprezentácie Sagana k titulu majstra sveta.

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.

DOMOV

Na smrti trojročného chlapca má podiel nemocnica, zle ho liečila

Úrad zistil, že nitrianska nemocnica v liečbe chlapca pochybila.


Už ste čítali?